0

Çoğu zaman sıfırlanmamız gerektiğini düşündüğümüz, birkaç gün öylece durmak istediğimiz zamanlar yaşayabiliyoruz. Peki, bu gibi anlarda neler yapıyorsunuz? Bir yerlere kaçmak, işten izin alıp evde dinlenmek, arkadaşlarla bir akşam yemeği gibi aktiviteler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Kendinize “me time” denilen, kişisel bakımınızla ilgilendiğiniz, kendinizi şımarttığınız ve istediklerinizi yapmak için vakit ayırdığınız zamanlar yaratmak kendinize olan saygınızı pekiştirmeye ve iyi hissetmenize yardımcı olur. Peki ne mi yapabilirsiniz? Aromaterapi masajını deneyin…

Aromaterapi Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Aromaterapi Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Aromaterapi masajı nedir?

Aslında normal masajlara benzeyen aromaterapi masajında devreye doğal uçucu yağlar girer. Örneğin, okaliptüs yağı kullanırsanız kaygı ve endişelerden arındığınız bir detoks anı yaşayabilirsiniz. Kafein size enerji verir, lavanta ise hem vücudunuzun rahatlamasına hem de stresinizin azalmasına yardımcı olur. Bu yağlar ile yapılan masajlar özellikle vücudu canlandırmak, cildi beslemek ve zihni sıfırlamak isteyenler tarafından tercih edilir.

Aromaterapi masajının faydaları

  • Cildi besler.
  • Zihni rahatlatır.
  • Ölü cilt hücrelerini temizler.
  • Kan dolaşımı artırır.
  • Vücudu gevşetir.

Masajda kullanılan uçucu yağlar, hücrelerinizi detoks etmeye zihninizi yenilemeye, dinginlik duygusuna, zihninizi ve kas gerginliğini azaltarak bedeninizi canlandırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bu yağlar, kurumuş ve pul pul olmuş cilde de yoğun miktarda nem verir.

Aromaterapi Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Aromaterapi Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Masaja nasıl hazırlanılır ve nasıl yapılır?

Öncelikle vücudunuzda herhangi bir sorun, şişlik, sakatlık gibi durumlar varsa masaj işini uzmanlara bırakmanızda fayda var. Eğer kendi kendinize masaj yapacaksanız kullanacağınız doğal yağlara alerjiniz olmadığından mutlaka emin olun. Kullanacağınız doğal yağları seçtikten sonra birkaç mum, tütsü ve sevdiğiniz müziklerle kendinize bir ortam da yaratabilirsiniz. Ellerinize aldığınız bir miktar yağ ile önce boynunuza masaj yapmayı deneyin. Yanlış bir işlem yapmamak için çok baskı uygulamayın sadece nazikçe ovalayın. Boyun kısmından saç diplerinize doğru yukarı hareket edebilirsiniz. Daha sonra yavaşça omuzlarınıza geçebilirsiniz. Onlar için de dairesel hareketler uygulayabilirsiniz. En önemli yerlerden biri eller, ayaklar ve bilekler. Mutlaka bu kısımlara da masaj yapın. Bu bölgelere özellikle bileklere biraz baskı uygulayabilirsiniz. Gün içinde en çok kullandığımız bu bölgelerin özel bir ilgiye ihtiyacı var. Ayaklarınızın üstünü de iki elleriniz ile ovalayarak, parmaklarınızın arka kısımlarına hafif baskılar da yaparak masajı tamamlayabilirsiniz.

Doğal yağların kokusu ile kaygılarınızdan kurtulun yazımızda birçok farklı uçucu yağın özelliklerine ve insanlar üzerindeki etkilerine değindik. Masajınızda kullanacağınız yağa karar veremiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Seçtiğiniz bazı yağları birbiriyle karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Masajdan sonra

Yaşayacağınız değişimlere değinmeden önce, duş almanız gerektiğini hatırlatalım. Ilık bir duş vücudunuzun gevşemesini tam anlamıyla destekleyecek ayrıca ne kadar doğal olsalar bile yağların vücudunuza herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemesi için de vücudunuzu iyice yağlardan arındırın. Duş rutininize Pure Line Duş Jelleri’ni dahil edebilirsiniz. Birbirinden farklı koku seçenekleri ile gün boyu ferah hissedebilirsiniz.

Toksinleri vücuttan atmak için masajdan sonra su alımınızı arttırmak isteyeceksiniz. Bol su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca masajdan sonraki 12 ila 24 saat boyunca tuvaleti daha sık kullanmanız gerekebilir. Bunun nedeni ise sindirimin uyarılması ve idrar söktürücü etkilerin başlaması. Tabii sindirim düzenlemesi vücudunuzun detoks yaşamasına ve şişkinlikten kurtulmaya da yardımcı olacaktır.