0

Kahvaltının gerçekten günün en önemli öğünü olup olmadığı hala tartışma konusu. Ancak birçok beslenme uzmanı, dengeli bir kahvaltının oldukça önemli olduğu ve sağlam bir gün için zemin hazırlayabileceği konusunda hemfikir. Lif ve önemli besinlerle dolu olan meyveler ise dengeli bir kahvaltı için harika eklemeler olabilir.

Beslenme uzmanları tarafından önerilen, sabahları yiyebileceğiniz en iyi meyveler için okumaya devam edin.

Kahvaltıda Yiyebileceğiniz 7 Meyve-1 - Saç Bakım Güzellik Kahvaltıda Yiyebileceğiniz 7 Meyve-2 - Saç Bakım Güzellik

Turunçgiller

Portakal, greyfurt, limon, mandalina da dahil olmak üzere turunçgiller C vitamini, lif, potasyum ve bitkisel besinlerin harika kaynakları. Anti-inflamatuar ve detoksifikasyon özelliklere sahipler, bu nedenle kalp sağlığına katkıda bulunabilirler (*).

Özellikle greyfurt, ideal kilonun korunması için daha elverişli bir mikrobiyom ortamını teşvik ettiği düşünülen yüksek düzeyde flavonoid naringenin içerir. Ancak bu lezzetli meyve herkes için iyi olmayabilir; içeriğindeki bazı bileşenler ilaç dozlarını etkileyebilir. Bu nedenle devamlı ilaç alıyorsanız, önce doktorunuza danışın.

Elma

Günde bir tane elma yiyerek doktoru evinizden uzak tutabileceğinizi söylesek? Lif, C vitamini ve antioksidanlarla dolu olan elma, anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahip olan, bağışıklığı güçlendirebilen quercetin adlı harika bir flavanoid kaynağı (*). Elmanın başka bir özelliği de hareket halindeyken yanınıza almanın çok kolay olması. Lifli besinler daha uzun süre tok hissetmemize yardımcı oluyor ve bu da sabahları sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmak için kesinlikle ihtiyacımız olan bir şey.

Ahududu

Minik ama lezzetli ahududu, smoothie’lerden yulaf ezmesine, yoğurda ve hatta tostlara kadar pek çok farklı kahvaltı türüne kolayca eklenebilir. Bu leziz meyveyi tüm olarak tükettiğimiz için antioksidan ve anti-inflamatuar besinleri kolayca elde etmemizi sağlar. Çoğu meyve gibi ahududu da harika bir C vitamini ve lif kaynağı.

Kahvaltıda Yiyebileceğiniz 7 Meyve-3 - Saç Bakım Güzellik Kahvaltıda Yiyebileceğiniz 7 Meyve-4 - Saç Bakım Güzellik

Nar

Narın yakut benzeri renkli çekirdekleri, çoğalan hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olabilecek antosiyaninler adı verilen zengin antioksidan polifenol kaynakları. Bu yönüyle prostat, kolon, akciğer ve meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceği düşünülüyor. Nar tohumları yenilebilir bir tohum olarak benzersiz, ayrıca eşdeğer meyve porsiyonlarından daha fazla konsantre antioksidan içerir.

Nar, antioksidanların da ötesinde, iyi bir C vitamini, K vitamini, potasyum, lif ve folat kaynağı. Lezzetli bir kahvaltı için yoğurda veya yulafa yarım bardak nar taneleri ekleyin.

Yaban mersini

Bir fincan porsiyonunda yaklaşık 4 gr lif bulunan yaban mersini, sabahları tüketmek için harika bir meyve. Ayrıca C vitamini, manganez ve antioksidan özelliklere sahip olan polifenoller adı verilen bitkisel besinler içerir.

Kivi

Kivi, elma ve çiçek kadar popüler olmasa da gerçekten harika bir meyve. Kiviyi soyma fikrinden hoşlanmıyorsanız sadece ikiye bölün ve içini kaşıkla çıkarın. Bu lezzetli meyve bağışıklığı destekleyebilecek C vitamini bakımından son derece zengin. Aynı zamanda lif oranı da yüksek.

Muz

Muz, sabahları çantanıza atıp yanınızda götürebileceğiniz en kolay meyvelerden biri. Ayrıca vücudumuz tarafından sindirilmeyen, bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler olan dirençli nişasta içerir. Sonuçta bağırsak sağlığının genel sağlık açısından önemi hakkında giderek daha fazla şey öğreniyoruz. Muz ayrıca lif, B vitaminleri, manganez ve magnezyum gibi önemli mineraller de içerir.