2

Bir çift yüksek topuklu, tüm tarzınızı ve kombininizi şık hale getirmesiyle bilinir. Aynı zamanda kendinizi daha çekici ve özgüvenli hissetmenize de yardımcı olur. İster şık bir elbise ile davette giyin, isterseniz Jean ve tişörtün altına. Her durumda harikalar yaratacaktır.

Ancak tüm güzelliklerine rağmen uzun süre ayağınızda kaldığında gözlerinizin spor ayakkabı satın alacağınız bir yer araması da muhtemel. Bu konuda tasarımcıların ortak bir sözü vardır. “Topuklu ayakkabı bir sanattır. Kontrolü elinize alın ve onların sizi yönetmesine izin vermeyin.” İşe sizin için en doğru topukluyu seçmekle başlayın ve yürümenin püf noktalarını keşfedin.

Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları-1 - Saç Bakım Güzellik Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Topukluyla nasıl yürünür?

Topuklunuzu seçtikten sonra ilk denemeyi dışarda yapmadan önce evde biraz alıştırma yapmanız gerekiyor. Ayakkabıyı ayağınıza giymeden evde dolaşırken parmak uçlarınızda dolaşmayı deneyin. Bu baldırlarınızı güçlendirecek, dengenizi korumanıza yardımcı olacak. Ayrıca sırtınızı istemsiz gereceğiniz için dik durmanız gerekecek. Bu durum özgüvenli ve çekici hissetmenize de yardımcı olur.

Baskıyı topuklarınıza vermeyin

Parmak uçlarınızda yürüyerek biraz alıştırma yaptıktan sonra, evde de topuklu giymeyi deneyebilirsiniz. Evi süpürdüğünüz anlarda ayaklarınızda topuklu ayakkabı olması işe biraz eğlence katabilir. Unutmayın, ev pratiğini atlamamanız topuklularla çıktığınız günler için önemli. İyice alışana kadar kalın topuklar seçmenizde de fayda var. Baskıyı her zaman ayak parmaklarınıza yapın, adım atarken topuğunuzun havada olduğunu hissedin. Baskıyı yaymamak ayaklarınızın ağrımasını engeller. Hem ayak ucu hem parmak kısmına güç uygularsanız taban kısmı bir süre sonra ağrıyabilir.

Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları-3 - Saç Bakım Güzellik Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları-4 - Saç Bakım Güzellik

İnce topuklar

Sıra geldi, daha ince topuklar kullanmaya. Ev pratiklerini yaptıktan ve bir süre kalın topuklar ile gezdikten sonra ayaklarınız daha yüksek ve daha ince topuklar için ideal forma gelecektir. Bu modellerin bazen rahatsız edici olabileceğini söyleyelim çünkü ayakkabı ne kadar yüksekse, eğim o kadar fazla olur. Fazla eğim ise ayak parmaklarınızın ayakkabının ön tarafına doğru baskı uygulanmasına ve sırtınızda daha fazla gerginliğe neden olabilir. Yani kendinizi öne doğru eğimli şekilde hissedebilirsiniz. Ayaklarınızın öne gitmesini önlemek için jellerden yardım alın. Topuk ya da taban için kullanacağınız jeller ayağınızın ayakkabı içinde ileri geri hareketini önleyerek rahat etmesini sağlayacak.

Sivri burunlu bir model seçtiyseniz küçük parmağınızdaki tırnağın batmaması için tırnaklarınızı kısaltmayı unutmayın. Birbirine yaklaşan parmaklar tırnakların batarak canınızın acımasına neden olabilir. Ayrıca yanınızda mutlaka yara bandı taşıyın. Ayakkabı ayağınızın arkasına vuruyorsa bu yürümenizi güçleştirecektir.

Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları-5 - Saç Bakım Güzellik Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Yürüme tekniği

  • Dizinizi normalde daha az bükerek, daha küçük adımlar atın.
  • Topuk ne kadar uzunsa, adımınız o kadar kısa olsun.
  • Topuklu ayakkabı giymek ağırlık merkezini değiştirir. Kambur görünmemek için dik durmanız gerekiyor.
  • Yürürken bacaklarınızı birbirine yakın tutun.
  • Bir bacağı diğerinin önüne atarak yürüdüğünüz kedi yürüyüşü oldukça çekici görünmenizi sağlar. Bunu deneyebilirsiniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz denemeleri her zeminde yapmayı deneyin. Kaygan, parke, halı, asfalt gibi zeminlerde de yürümeniz gerekeceği için hepsini denemeniz önemli.

Topuklu ayakkabı nasıl seçilir?

Topuklu ayakkabıyı nasıl seçeceğinizden ve nasıl kombinleyeceğinizden emin değilseniz farklı tarzların hangi kıyafetlere yakışacağından bahsedelim. Çorap şeklinde olan dar topuklu botlarımidi elbiseler, mini etek ya da geniş pantolonlar ile kullanabilirsiniz. Bilekten kayışı olan klasik topukluları pantolon yerine etek ve elbise ile kombinleyin. Özellikle bu etek ve elbiseler uzunsa birbiriyle uyum sağlayacaktır. Yine de pantolon giymek istiyorsanız bilek üstünde biten, boyfriend jeanler tercih edebilirsiniz. Skinny pantolonların altında kayışsız ince ya da kalın topuklu bir ayakkabı giyebileceğiniz gibi, farklı topuk formlarında olan botlar da tercih edebilirsiniz.