0

Koronavirüs salgınının ortasında iyi bir diş hijyeni, önceliğiniz gibi görünmeyebilir. Ancak ağrılı bir çürük geliştirdiğinizde dişçiye gidemezseniz bunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Pandemi sürecinde sağlığınıza azami ölçüde dikkat etmeniz gerekiyor. Ve bu uzun listede ağız bakımı da var.

Genel olarak, diş hekimlerinin tavsiyesi, diş çürümesini önlemek için günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanma rutininin sürdürülmesi. Aslında ana hedef çok basit: Plak oluşumunu engellemek. Dişlerinizi günde iki kez ve her seferinde 2 dakika boyunca fırçalamak, diş hekiminizi düzenli olarak göremediğiniz bu zaman diliminde çok önemli olan ağız hijyenini sağlamanın en etkili yolu. Ayrıca her fırçalamada ağız bakım suyu ile çalkalamak da diş eti iltihabına yol açan plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Salgın Sırasında Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Salgın Sırasında Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ağzınızda sadece zararlı bakteriler değil, yararlı bakteriler de yaşıyor. Ve bu bakteri topluluğu (oral mikrobiyom), bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni. Alkol bazlı ağız bakım suyu ve diş macunları, ağız mikrobiyomunun sağlığını büyük ölçüde bozabilir. Bu nedenle, bu süre zarfında, ağız hijyeniniz için diş macunu ve ağız bakım suyu seçiminde dikkatli olmanızda fayda var. Florür içeren diş macunları ve alkol içermeyen ağız bakım suları ile ağız hijyeninizi maksimum ölçüde sağlayabilirsiniz. Signal White Now Ağız Bakım Suyu’nu deneyin. Alkol içermeyen Signal White Now Ağız Bakım Suyu, diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda bile etkili olarak anında beyazlık sağlar.

Elbette ağız ve diş sağlığınızı korumak adına alabileceğiniz önlemler bunlarla sınırlı değil.

Diyetinizi önemseyin

Söz konusu ağız sağlığı olduğunda, ne yediğiniz de önemli. Uzmanlar, pandemi sürecinde stres ve can sıkıntısı ile uğraşırken sağlıksız atıştırmalıklara yönelmenin benimsenmesi çok kolay bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Nişastalı yiyecek ve içecekler ağzımızda asit birikimine yol açarak diş yüzeylerine zarar verir. Dişlerimiz bu asitlerle ne kadar sık karşılaşırsa, o kadar zayıf ve yumuşak hale gelir. Bu nedenle tıpkı şeker gibi davranan ve plak oluşumuna katkıda bulunan lif içermeyen karbonhidratlardan ve işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız.

Salgın Sırasında Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Salgın Sırasında Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Diş hekimleri ayrıca iyi hidrasyonun ağız sağlığı için de önemli olduğu konusunda hemfikir. Stresi yönetmek için sağlıksız alışkanlıklara yönelmeyin. Aşırı sigara ve alkol tüketimi, ağız sağlığınız için zararlı olabilir. Sigara, diş etlerine kan akışını engeller ve diş eti enfeksiyon riskini artırır. Alkol ise diş etlerinizdeki hücrelere zarar verebilir. Benzer şekilde stres yönetimi için buz ve kalem kapağı çiğnemek veya tırnak yemek, dişlerin çatlamasına veya kırlmasına neden olabilir.

Bunlarla birlikte dişlerinizi çatlatabilecek veya dolgulara zarar verebilecek sert gıdalardan ve yapışkan şekerden kaçının. Diş ipi kullanırken dolgularınıza zarar vermemeye özen gösterin; ipi diş teması boyunca yukarı yerine yana doğru çekin.

Salgın Sırasında Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?-5 - Saç Bakım Güzellik Salgın Sırasında Dişlerinizi Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?-6 - Saç Bakım Güzellik

Diş fırçanızı temiz tutun

Başta ağız hijyeni olmak üzere genel sağlığınız için diş fırçanıza iyi bakın. Çünkü diş fırçaları, virüsleri iletmek konusunda oldukça elverişli olabilir. Tuvalette her sifon çektiğinizde, aslında aerosol (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) bir sprey etkisi ortaya çıkıyor. Çoğu insan diş fırçasını tuvaletten yalnızca birkaç cm uzakta bırakır. Dişlerinizi, klozetin kapağı kapalıyken fırçalamaya çalışın. Diş fırçası, diş ipi gibi malzemelerinizi kapalı tutun. Sağlıklı diş etlerinin, sizi koronavirüs enfeksiyonuyla savaşmaya daha iyi hazırlayabileceğini unutmayın.

Vücudunuzdaki bağışıklık tepkisinin diş etlerinizin sağlığı ile yakından ilişkili olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. Bu yüzden pandemi sırasında sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey, bağışıklık sisteminizi desteklemek. Sağlıklı bir ağız, diğer davetsiz misafirlerle savaşmak için en büyük destekçilerinizden biri olabilir.

Ayrıca Diş Fırçalama Hakkında Sık Sorulan Sorular yazımıza göz atabilirsiniz.