0

Pandemiyle geçen bir yılın ardından kendi ilişkiniz de dahil olmak üzere tanıdığınız en mutlu çiftlerin bile bazılarının gergin olduğunu görüyor olabilirsiniz. Elbette tüm çiftler strese bu şekilde tepki vermiyor. Stres belki de birçok çifti daha da yakınlaştırdı. Yine de şu sıralar ilişkinizde çeşitli zorluklar yaşıyorsanız bazı noktaları yeniden gözden geçirmenizde fayda var. Bunun için terapistlerden sıklıkla duyduğumuz uzman tavsiyelerine kulak verin. Bu ipuçları ilişkinizde strese bağlı gelişen problemleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Uzmanlardan Çiftlere İlişki İpuçları-1 - Saç Bakım Güzellik Uzmanlardan Çiftlere İlişki İpuçları-2 - Saç Bakım Güzellik

Sürpriz yok: En önemli nokta iletişim kurmak

Bu, özellikle salgınla ilgili duygular konusunda geçerli. İster nispeten daha iyi başa çıkıyor olun ister tamamen bunalmış hissedin, pandeminin hayatımızın hemen her alanında etkisi var. Uzmanlar çiftlerin, pandeminin ortaya çıkardığı duygular hakkında konuşması gerektiğini söylüyor. Köşeye sıkışmış, bunalmış hissedebilirsiniz. Eğer partneriniz bu ruh halinizi bilirse size karşı daha anlayışlı olabilir, hatta size yardım edebilir. Daha da önemlisi açık iletişim kurduğunuzda birbirinize karşı bir güvenlik duygusu geliştirmiş olursunuz.

Özellikle ilişkiniz hakkındaki kaygıları dile getirirken anda kalmaya çalışın

Şu sıralar her zamankinden daha fazla birbirinizin sinirlerine mi dokunuyorsunuz? Tartışmalar genellikle gündelik ve sıradan şeylerden ortaya çıkıyorsa devamında geçmişe veya geleceğe gitmesine izin vermeyin. Sıradan tartışmalarla ortaya çıkan kızgınlıklar, durumun daha da büyümesine neden olur. Bunun yerine ana odaklanmaya çalışın. O an için sorun neyse ona yönelik bir çözüm üretin.

Bu noktada sürekli kavga eden çiftlere tavsiyeler yazımız da ilginizi çekebilir.

Mümkünse normal bir ritim bulmaya çalışın

Hayatınız bir süredir normal seyrinden farklı işliyor olabilir. Ancak pandemi öncesi zamanlarda kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olan alışkanlıkları sürdürmek çok önemli. Romantik planlar yapmak, egzersiz yapmak, dışarıda birlikte zaman geçirmek gibi size ve ilişkinize ait alışkanlıkları sürdürmeye çalışmalısınız.

Uzmanlardan Çiftlere İlişki İpuçları-3 - Saç Bakım Güzellik Uzmanlardan Çiftlere İlişki İpuçları-4 - Saç Bakım Güzellik

İlişkideki rolleri değiştirmeyi düşünün

Pandemi öncesi ilişkinizin dinamiğinin çalışma şekli şu anda geçerli olmayabilir. Buna takılıp kalmayın. Hayatın sorumluluklarını ve yük olarak gördüğünüz bazı durumları paylaşmak gerçekten önemli. Ayrı ayrı ikinizin de bu tür duyguların altında ezilebileceğini unutmayın. Ve sıkıntılı dönemlerde nasıl ki o size destek olduysa şimdi siz de ona karşı anlayışlı olun. Bu noktada ilişkinizde görmezden gelmemeniz gereken işaretler yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Destek sisteminizi genişletin

Evet, hala fiziksel olarak mesafeliyiz. Yine de bu destek sistemlerini tamamen kapatmak anlamına gelmiyor. Arkadaşlarınızla bağlantı kurmanın yollarını değerlendirin. Görüntülü sohbetten yararlanın, fiziksel mesafeli yürüyüşlere çıkın veya çeşitli açık hava etkinliklerine katılın. Partnerimizin tüm sosyal ve duygusal ihtiyaçlarımızı karşılaması neredeyse imkansız. Bu nedenle ek ilişkiler kurmak ve sürdürmek son derece önemli.

Ortak dikkat dağıtıcılara çok fazla sarılmayın

Her zamankinden daha fazla birlikte zaman geçirmekle karşı karşıya kalan çiftler, birlikte saatlerce TV izleyerek veya koltukta telefonlarında gezinerek suları sakinleştiriyor olabilir. Bunlar, bazı gerginlikleri giderebilse de bağınızı sürdürmesi pek olası değil. Birlikte kaliteli zaman geçirmediğiniz sürece, sadece yan yana durmuş olursunuz.

Bunun yerine başka bir etkinlikle, dikkatinizin dağılmadığı bir yerde bağ kurmak için zaman ayırın. Örneğin birlikte bir doğa yürüyüşüne çıkın ya da sadece el ele tutuşun ve sohbet edin. İlişkinizi inşa ettiğiniz zamanları hatırlayın, sürdürmek için de benzer bir emek sergileyin.

Hayatınızın aşkını bulduğunuzda onu görmezden gelmemek için işaretleri doğru okumanız önemli. İlişkinizi aynı mutlulukla sürdürebilmek için ise tüm bu noktalara dikkat etmeye çalışın.

Ayrıca Mutlu İlişkilerin Sırrı: Bağlanma Tarzınızı Keşfedin ve İlişkilerde Sağlıklı Sınırlar Nasıl Belirlenir ve Korunur? yazılarımız ilginizi çekebilir.