0

Hepimiz hayatımızın bir bölümünde yoğun kaygı hissine kapılmışızdır. Bu hisler, bazen belirli bir uyarana yanıt olarak ya da görünüşte bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Kaygılar insanı her ne kadar yabancılaştırsa da aslında son derece yaygın ve tamamen doğal. Neyse ki bu sesleri susturmak ve böylece daha iyi bir yaşam sürmek için uygulayabileceğiniz sağlıklı taktikler var. Kendinizden şüphe duymanızı ve endişelenmenizi engellemenin bir yolunu bulduğunuzda, özgür kalacak beyin gücünü bir hayal edin.

Farklı Meditasyon Türleri ve Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Farklı Meditasyon Türleri ve Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Meditasyonun faydaları

Doktorlar ve uzmanlar tarafından kaygılardan arınma konusunda önerilen tek alışkanlık meditasyon. Elbette meditasyonun temeli maneviyatta, ancak faydaları bilim tarafından da destekleniyor (*). Meditasyon, sıklıkla derin nefes almayı ve farklı kas gruplarını gevşetmeyi içerdiği için sinir sistemi için faydalı. Bu da kaygıyı azaltması anlamına geliyor. Ayrıca:

  • Ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli meditasyon yapmanın, azalan kaygı ve artan olumlu duygular gibi önemli zihinsel sağlık sonuçları verdiğini göstermekte (*).
  • Duygu ve düşünceleriniz konusunda farkındalık kazandırır.
  • Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.
  • Bedeni sakinleştirir ve beden rahatladıkça zihindeki düşünceler de yavaşlar. Sonuçta zihni rahatlatır.

Farklı meditasyon türleri

Çoğu kişi geleneksel meditasyonu sessizce bir minderin üstünde tek başına oturmak olarak düşünebilir. Ama aslında her biri kendi amacı olan farklı meditasyon türleri var. Konsantrasyon için nefese odaklanmak, şefkat geliştirmek için güvenli, huzurlu bir yer hayal etmek; bunların hepsi bir meditasyon pratiği sayılır.

Farklı Meditasyon Türleri ve Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Farklı Meditasyon Türleri ve Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Farkındalık meditasyonu

Kaygılarımız genellikle geçmiş veya geleceğe dair duyduğumuz endişelerle ilgili. Bu nedenle ana, şimdiye odaklanmak yardımcı olabilir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri dikkatli olmak. Farkındalık meditasyonu sırasında sadece nefesiniz veya duyularınız gibi bir şeye odaklanarak kendinizi şimdiye getirebilir ve endişeli duygular yaratan zihinsel döngüden çıkabilirsiniz.

Kontrollü solunum

Endişeli hissetiğinizde vücudunuzun stres tepkisi tetiklenir ancak derin ve rahat nefeslerle bu ruh halinden çıkabilirsiniz. Duygular aslında sadece 90 saniye sürüyor. Ama onları devam ettiren çağrışımlar ve bu konudaki düşüncelerimiz var. Dikkatli, derin, rahatlatıcı nefesler almak bu zihinsel döngüyü sonlandırabilir. Nefes alırken ciğerlerinizi kasıtlı olarak genişletin ve sonra çabasız bir şekilde doğal olarak nefes verin.

Farklı Meditasyon Türleri ve Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Farklı Meditasyon Türleri ve Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Mantra meditasyonu

Mantra meditasyonu, meditasyon sırasında zihninizde bir kelimeyi veya çok kısa bir cümleyi sessizce tekrarlamayı içerir. Bu, zihninizin karışmasını önlemeye ve zihinsel gevezeliği susturmaya yardımcı olmayı amaçlar. Yaygın mantralar ise “om” sesi veya “om ah hum” dir.

Pozitif görselleştirme

Endişenin fiziksel deneyimine farkındalık getirin ve bu duyguların serbest bırakıldığını, gökyüzünde yüzen kara bir bulut olarak hayal edin. Bunu aynı zamanda vücudunuzun ağırlığını ve ayaklarınızın yere sıkıca bastığını hissetmeye odaklanarak da yapabilirsiniz. Daha sonra midenizde veya göğsünüzde olduğu gibi vücudunuzda endişe hissini nerede hissettiğinizi not edin ve bu huzursuz hissin kara bir bulut şeklinde oradan çıkarak toplandığını düşünün. Derin bir nefes alın ve nefes verirken kara bulutun vücudunuzdan atıldığını hayal edin. Birkaç metre ötenizde havada asılı duran kara bulutu görün ve tamamen kaybolana kadar bulutun bir balon gibi süzülmesini izleyin.