0

Minimalizm özgürlüğü hissetmenizde size yardımcı olacak, önemli şeyler yapmanızı etkileyen dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirgemenizi sağlayacak bir yaşam biçimidir.

Daha basit şekilde anlatırsak; minimalizm insanların eşyalara ve sahip olduğu somut nesnelere çok fazla değer vermesinden dolayı ortaya çıkmış bir tanım. Maddi nesnelere olan bağı en aza indirgeyerek, manevi duygulara, ilişkilere, sağlığa, tutkulara, kişisel gelişime daha fazla yönelerek bu kararları bilinçli olarak vermeye izin verir.

Yani minimalistler mutluluğu nesnelerde değil, hayatın kendisinde ararlar.

Son Dönemin Trendi Minimalizmle Tanışın-1 - Saç Bakım Güzellik Son Dönemin Trendi Minimalizmle Tanışın-2 - Saç Bakım Güzellik

Minimalizm Hakkında Yanlış Bilinenler

Minimalizm hakkında genel bir yanılgı varsa o da, hayatınızdaki bütün eşyaları atmanız ve bir daha alışveriş yapmamanız. Böyle bir kural yok! Hatta bu felsefeye dair kesinlikle yapılması gereken gerçek kurallar da yok. Yani 10 tane tişört ve 2 tane pantolona sahip olmak zorunda değilsiniz.

Minimalizm herkes için farklı şekilde işler, daha az ürüne sahip olmaktan çok gerçekten ne tür şeylere önem verdiğinizin farkında olmanızı sağlamakla ilgilenir. Yani başlarken yapmanız gereken ilk şey evinizi, dergilerde gördüğünüz fotoğraflar gibi beyaz duvarlara boyayarak ve yere bir minder koyarak dekore etmek olmasın.

Son Dönemin Trendi Minimalizmle Tanışın-3 - Saç Bakım Güzellik Son Dönemin Trendi Minimalizmle Tanışın-4 - Saç Bakım Güzellik

Minimalizme Nasıl Başlanır?

Yapmanız gereken ilk şey, kendi kurallarınızı belirlemek. Yaşam biçiminizin, hayatınızda değer verdiğiniz maddi nesnelerinve ihtiyaçlarınızın farkında olun. Daha sonra ihtiyacınız olmayan birşeyi bulun ve hayatınızdan gitmesini sağlayın. Az ve hiç aynı şeyler değildir bu ayrımın mutlaka farkına varın. Minimalizm “hiç”i savunmaz.

6 aydan uzun süredir kullanmadığınız her şeyi toparlayın. Evde durmalarının bir anlamı yok, ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilirsiniz. Böylece kalabalıktan kurtularak gerçekten neye ihtiyacınız olduğunun da farkına varacaksınız.

Bazı insanlar kendilerine 3 kuralı belirler. Bir kişi için 3 bardak, 3 havlu, 3 tabak vs gibi. Daha fazlasına ihtiyaç olmadığını savunurlar. Evet bir kural yok herkes kendi kuralını belirler dedik fakat sizin için uygunsa, bu sizin de kuralınız olabilir.

Bu felsefeyi hemen benimseyemezsiniz, bunu unutmayın. Değişimi yavaş yavaş göstereceksiniz, bu yüzden sabırlı olmanız gerek. Sonucunda daha az para harcayacak ve daha fazla biriktirebileceksiniz. Bu da hayallerinizi yaşamanız için önemli bir adım olacak. İlerleyen zamanlarda bu birikimle dünyayı gezebilir, yeni bir iş kurabilir ve istediğiniz eğitimi alabilirsiniz.

Ayrıca Minimalist giyinmenin ipuçları için yazımızı okuyabilirsiniz.