0

Öncelikli söylememiz gereken şey; bu yaşlar en güzel yaşlarınız ve tadını çıkarın. Şuan zor geldiğini düşündüğünüz birçok konuyu ilerleyen zamanlarda hatırlamayacaksınız bile. Fakat bu günlerinizi hiçbir şey yapmadan ve geleceğiniz için düşünmeden geçireceğiniz anlamına da gelmiyor tabii..

Ne istediğinizi bulmak, ilgi alanlarınızı keşfetmek ve kendinizi geliştirmek, hayatınızın geri kalanı için oldukça önemli. Neye dikkat etmeniz gerektiğine gelirsek;

Genç Erkekler İçin Başarılı Olma Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Genç Erkekler İçin Başarılı Olma Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Macera Peşinde Koşmaktan Korkmayın

Hayallerinizi ve ne istediğinizi keşfedin “daha gençsin zamanı var” sözlerine kulak asmayın. Hayaliniz zamanla sizi sandığınız kadar mutlu etmeyebilir ama “keşke deneseydim” demek yerine, “denedim ve sevmedim” demek daha iyi hissettirecek. Unutmayın ki, deneme yanılmalar da maceranın bir parçası. Farklı bir yola çıkmaktan ve baştan başlamaktan korkmayın. Pes etmeyin de diyelim daha daha etkili olsun.

“Yapamazsın” Diyenleri Dinlemeyin

Evet yapabilirsiniz, önemli olan ne istediğinizi bilmek. Hayallerinizi insanlara anlattığınızda size gülen ve yapamazsın diyenler mutlaka olacak. Fikirlerini önemsediğiniz insanlardan destek alın, ama sizi yıldırmaya çalışanlara kulak asmayın. Hayatta her şey mümkün.

Elinizdeki Parayı Yönetmeyi Bilin

Evet şimdilerde ailenizden harçlık alıyor olabilirsiniz ve bu parayı harcamanın çok tatlı geldiğine de eminiz. Fakat birkaç sene sonra kendi paranızı kazanmaya başlayacaksınız. Paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmezseniz birikim yapmanız biraz zorlaşır. Aldığınız harçlığın bir kısmını kenara koymak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak. Tabii anlık gelişen bir “date” için de ailenizin yanına gitmenize de gerek kalmayacak.

Genç Erkekler İçin Başarılı Olma Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Genç Erkekler İçin Başarılı Olma Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Birkaç Uzmanlık Alanı Belirleyin

Şuan teknolojinin verdiği güç ile bir şeyleri öğrenmek oldukça kolay. Youtube’dan bile izleyerek öğreneceğiniz bir çok şey var. Bunları deneyin ve size keyif verenler üzerine gidin. Örneğin; son yıllarda hayatımıza girmiş bir meslek grubu olan sosyal medyanın inceliklerini öğrenebilir, yazı yazabilir, bir Youtube kanalı için içerikler bulabilirsiniz.

Bunların yanında kendi kendinize keşfedebileceğiniz birkaç öneri daha verelim; mesela telefonlarda olan kurgu programları ile kurgu yapmayı deneyebilir, Photoshop çalışabilir, hatta senaryo bile yazabilirsiniz.

Hobilerinizi Seçin

Uzmanlık alanından bahsettik, bunun yanında hobilerinizi de kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; müzik aletlerini araştırın hangisi en çok size keyif veriyorsa onun üzerine yoğunlaşın. Kızlar gitar çalan erkeklerden hoşlanıyor olabilir, evet ama ya siz sevmiyorsanız? Kız arkadaşınıza, arkadaşlarınıza ya da ailenize ellerinizle yapabileceğiniz hediyelere ne dersiniz? Ahşap oyma ve şekillendirme üzerine gidebilirsiniz. Resim yapmanın inceliklerini öğrenip keyif alıp almadığınızı izleyebilirsiniz. Tüm bunlar size göre olmayabilir  de tabii... Seveceğiniz şeyler mutlaka vardır ama önemli olan sürekli olarak araştırmak ve fikir sahibi olmak.

Küçük bir sır vermek gerekirse, şimdilerde öğrendiğiniz her şey için ileride bu yaşlarınıza teşekkür edeceksiniz... Bunu unutmayın.

Klasikleri Okuyun

Bol bol kitap okumak, konuşma becerisinden, hayal kurmaya kadar bir çok konuda sizi geliştirir. Eğer klasikleri okumadıysanız hedefiniz onları bitirmek olsun. Bu sayede farklı kültürleri öğrenecek ve güçlü analitik becerilere de sahip olacaksınız.

Son bir not olarak da söyleyelim; vücudunuz oldukça kolay şekillenecek yaşlarda olduğunuz için; mutlaka spor yapın.