0

Pencereyi açtığınızda içeriye dolan, toprak ve yağmurun kokusu özellikle sonbahar’da mutlu hissetmenize neden olan anlardan biri olabilir. Islanmış ağaçlar, serin hava, yağmur, belki de rüzgarla beraber gelen farklı kokular size de sonbaharın keyfini sürmeyi hatırlatan romantik bir his veriyor mu?

Tabii, şehirde yaşam ile, bazen ağaç ve toprak kokusu duymak bir lüks haline de gelebiliyor. Evinizde kullanacağınız bazı doğal yağların kokusu, sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak.

Evinizi Sonbahar Gibi Kokutacak Doğal Yağ Karışımları-1 - Saç Bakım Güzellik Evinizi Sonbahar Gibi Kokutacak Doğal Yağ Karışımları-2 - Saç Bakım Güzellik

İşe, kendinize bir buhurdanlık edinmekle başlayabilirsiniz. Altına mum konulan genellikle seramik ya da kilden bir yapıda olan buhurdanlıklar üzerine eklenen su ve doğal yağ karışımının uzun süre evinize yayılmasına yardımcı olur. Eğer buhurdanlığınız yoksa, bir kaseye su koyup, kaseyi kaloriferin üzerine koymayı da deneyebilirsiniz.

Narenciye kokuları

Evde, rahatlamak için en fazla tercih edilen kokular arasında narenciyenin yer aldığını söyleyebiliriz. Eskiden, mandalina kabuklarının sobanın üzerine atıldığı zamanları belki hatırlarsınız. O kabukların yaydığı koku, tüm evi sarar ve herkesi mutlu ederdi. Çocukluğunuza dönmenize yardımcı olmak için 4 damla portakal ve 3 damla limon yağını karıştırmayı deneyin.

Tarçın ve baharat

Rahatlatıcı kokular arasında olan vanilyanın tatlılığını tarçın ve karanfil ile karıştırmayı deneyin. Soğuk havada kendinizi en sevdiğiniz kahve dükkanında hissetmenize yardımcı olacak bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 2 damla portakal yağı
 • 1 damla tarçın yağı
 • 1 damla karanfil yağı
 • 5 damla vanilya yağı

Orman kokusu

Orman ve ağaç kokusunu kim sevmez ki? Bunun için hafta sonlarını beklemenize gerek yok. Cam, sedir ağacı, sandal ağacı, portakal gibi kokuları karıştırarak kullanmayı deneyin.

Hava temizleyici

Bazı doğal yağları kullanarak, hava temizleyici ve bağışıklık güçlendirici bir karışım hazırlayabilirsiniz. Özellikle antibakteriyal özellikleri bulunan yağlar, evin havasını tamamen değiştirebilecek bir güce sahip. Aşağıdaki yağları bir arada kullanmayı deneyin.

 • 2 damla portakal yağı
 • 2 damla karanfil yağı
 • 2 damla tarçın yağı
 • 2 damla okaliptüs yağı
 • 2 damla biberiye yağı
Evinizi Sonbahar Gibi Kokutacak Doğal Yağ Karışımları-3 - Saç Bakım Güzellik Evinizi Sonbahar Gibi Kokutacak Doğal Yağ Karışımları-4 - Saç Bakım Güzellik

Dağ kokusu

Bu karışım, dağlarda yürüyormuşsunuz gibi bir his yaşamanıza yardımcı olabilir.

 • 4 damla Limon Esansiyel Yağı
 • 3 damla Çam Esansiyel Yağı
 • 2 damla Sedir Ağacı Esansiyel Yağı
 • 1 damla Biberiye Esansiyel Yağı

Kahve kokusu

Sabah demlenen ilk kahvenin kokusu mutfağınıza yayıldığında çok iyi hissettirmiyor mu? Bu kahve kokusunu farklı yağlar ile karıştırmayı deneyin. Kahve, karabiber, karanfil, kakule dörtlüsü bir araya geldiğinde, tüm endişelerinizden kurtulmaya yardım edecek. Sıcak suya bu malzemeleri ekleyin ve yayılan kokunun keyfini çıkarın.

Sıra Banyonuzda

Özellikle stresli hissettiğinizde gevşemek için yaptığınız duşa doğal kokular ekleyerek, kokunun rahatlatıcı etkisinden de yararlanabilirsiniz. Tüm bu karışımları banyoda kullanmak, duştaki suyun sıcaklığı ve nemin etkisiyle bir süre sonra kokularını kaybedebilir ya da alanın genişliğine göre, kokular boğucu da gelebilir. Banyo rutininize doğal duş jellerini eklemeyi deneyin. Doğadan gelen bitki özleri içeren Pure Line Duş Jelleri, paraben ve renklendirici de içermez. 10 farklı kokuya sahip duş jellerinden dilediğiniz seçeneği banyoda kullanmayı deneyin. Dilerseniz, sonbahar havası yaşamanıza sebep olacak karışımlarda olan seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

Siz en çok hangisini sevdiniz? Bize @sacbakimguzellik instagram hesabımızı takip edip bizimle deneyiminizi paylaşmayı unutmayın.