1

Doğru güneş gözlüğü basit bir jean - tişört kombinine bile etkileyici bir hava katabilir. Elbette bir yaz aksesuarı olmasının yanı sıra gözlerimizi zararlı radyasyondan korur, yorgunluğu azaltır ve genel imajımıza uyum katar. Tabii eğer size uyan bir gözlük seçebilirseniz… Kısaca işin püf noktası, yüz şeklinize uygun ve gerçekten koruyucu bir gözlüğü seçebilmek.

Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-1 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-2 - Saç Bakım Güzellik

Güneş gözlüğü seçerken şunları unutmayın:

  • Yüz şeklinizi tamamlayan bir gözlük bulmak önemli. Bu noktada genel kural, güneş gözlüğünüzün şeklinin, yüz şeklinizin tersi olması gerektiği.
  • Eğer güneş gözlüğünüzü uzun yıllar kullanabilmek istiyorsanız klasik bir şekle sahip olan bir seçim yapmalısınız.
  • Yüz şeklinizinden emin değilseniz belirlemenin yolu son derece basit. Aynanın karşısına geçin ve yıkanabilir bir kalem veya ruj ile yüzünüzün ana hatlarını çenenizden başlayıp saç çizginize kadar aynanın yüzeyine çizin. Ardından bir adım geri çekilin ve çizdiğiniz şekle bakın (Yüz şeklinizi nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazlasını öğrenmek için 4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin yazımıza da göz atabilirsiniz).

Kare yüzler için gözlük seçimi nasıl olmalı?

Alnınızla hemen hemen aynı genişlikte güçlü bir çene yapınız varsa ve çeneniz çok belirgin değilse kare bir yüz şekline sahipsiniz. Bu durumda yuvarlak çerçeveli güneş gözlüklerine yönelin. Yuvarlak çerçeveler, genel yüz hatlarını görsel olarak dengelemeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca büyük camlı gözlükler, çerçeve genişliğinin yüz genişliğinize eşit olduğu, renkli çerçeveli, çerçevesiz ve kedi gözü gözlükler de sizin için uygun seçenekler.

Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-3 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-4 - Saç Bakım Güzellik

Yuvarlak yüzler için gözlük seçimi nasıl olmalı?

Yüzünüzün en geniş kısmı yanaklarınızsa ve yüzünüz çok köşeli değilse yuvarlak bir yüze sahipsiniz. Bu durumda yüzünüzün olduğundan köşeli görünmesini sağlayacak dikdörtgen şekilli güneş gözlüklerine yönelin. Bu gözlükler ayrıca yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlar.

Koyu renkli bir ten ve saçlara sahipseniz koyu renkli çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Açık bir teniniz varsa hafif kahverengiler ve sarılar sizin için daha uygun. Ayrıca dikdörtgen ve kare çerçeveli, kedi gözü ve kelebek gözlükler de tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-5 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-6 - Saç Bakım Güzellik

Üçgen yüzler için gözlük seçimi nasıl olmalı?

Çeneniz sivri veya belirginse, alnınız çenenizden çok daha genişse üçgen bir yüz şekline sahipsiniz. Çene-alın oranını dengelemek için dikdörtgen şekilli güneş gözlüklerini tercih edin. Küçük bir yüzünüz varsa küçük boyutlu gözlükler seçebilirsiniz. Ancak daha belirgin özellikleriniz varsa büyük çerçeveli gözlükler sizin için daha uygun olacak. Ayrıca çerçevesiz gözlükler de yüz şekliniz için oldukça ideal.

Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-7 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-8 - Saç Bakım Güzellik

Kalp şeklindeki yüzler için gözlük seçimi nasıl olmalı?

Bu yüz tipi için amaç yüzün alt kısmının daha hacimli görünmesini sağlayarak üst kısmını dengelemek olmalı. Devasa görünen gözlükler buna yardımcı olmaz. Bunun için yüz genişliğinize eşit genişlikteki gözlükler seçmeyi deneyin. Mesela damla şekilli bir tasarım sizin için ideal olabilir. Ayrıca yuvarlak gözlükler, dar köprülü küçük çerçeveler, çerçevesiz gözlükler de deneyebileceğiniz diğer seçenekler.

Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-9 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüze En Uygun Güneş Gözlüğünü Bulun-10 - Saç Bakım Güzellik

Oval yüzler için gözlük seçimi nasıl olmalı?

Oval bir yüz şekliniz varsa gözlük seçerken yüzünüzün uyumlu oranlarını bozmamaya dikkat edin. Çok büyük görünen gözlüklerden kaçının ve tercihen çerçeve yüzünüzün genişliğinde olsun. Ayrıca çerçevenin kaşlarınızla aynı hizada olmasına da dikkat edin. Düz hatlara sahip gözlükler (dikdörtgen, oval, yuvarlak), kelebek ve kedi gözü gözlükler sizin için en doğru seçenekler.

Birkaç Basit Tüyoyla Stilinizi Güncelleyin yazımız da ilginizi çekebilir.