0

Pandemiden sonra, ilk yılda anksiyete ve depresyon oranlarının %25 arttığını biliyor muydunuz? (*) Elbette zaman zaman kaygılı hissetmek son derece doğal. İster bir iş görüşmesine gitmek için beklemek gibi somut bir şey olsun ister köşeyi dönünce bilinmeyen bir şey hakkında tanımsız bir korku olsun, endişeli düşünce ve duygular, öngörülebilir; uygun yanıtlardır. Ama ya endişeniz amansız hale gelirse veya nedeni yokmuş gibi görünüyorsa? Bu gibi durumlarda, yani kaygı artık makul bir yanıt gibi görünmediğinde harekete geçmeniz gerekir.

Eğer siz de kaygı (anksiyete) ile mücadele ediyorsanız profesyonel desteğe ek olarak uygulayabileceğiniz bazı stratejiler var. Anksiyete ile başa çıkma yollarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Ani Başlayan Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Ani Başlayan Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Anksiyete nedir?

Kaygı, strese veya tehdide karşı vücudun doğal bir tepkisi. Başka bir deyişle kendiniz veya başkaları hakkında sinirlilik, endişe ve korku gibi rahatsız edici duyguların bir karışımı. Çocuğunuzu ilk kez okula göndermek veya bilmediğiniz bir şehirde kaybolduğunuzu fark etmek gibi, ortaya çıkan belirli durumlar kaygıya neden olabilir. Kaygı ayrıca, zaten olmuş veya ufukta olan şeyler hakkındaki düşüncelerinize de bir yanıt olabilir. Yani günler önce birini üzdüğünüz veya iş yerinde haftalar sürecek büyük bir sunum yapacağınız için de endişe duyabilirsiniz. Söz konusu tehdidin net bir son noktası olmadığında tüm bu endişeli duygular devam edebilir. Bu koşullarda, kaygı sorunlu bir şeye dönüşebilir. Bununla birlikte, daha aşırı durumlarda, kaygı tanınan bir bozukluk haline gelebilir. Doğru tavsiye ve desteği arayabilmeniz için bunların ne olduğunu anlamak önem taşır.

Önemi uyarı: Anksiyete bozuklukları, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kaygı, sağlığınızın herhangi bir yönünü etkiliyorsa, mutlaka profesyonel yardım alın. Bu makaledeki tavsiyeler kaygıyı yönetmek için faydalı olsa da diyetinizde, ilaçlarınızda veya egzersiz rejiminizde büyük değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Anksiyete ile nasıl başa çıkılır?

Anksiyetenin bazı yaygın semptomlarını yönetmek için çeşitli stratejiler benimseyebilirsiniz. Bunlar, evde veya işte endişeli zamanlardan geçtiğinizde veya sizi endişelendiren belirli zorluklarla karşılaştığınızda durumu kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. İşte deneyebileceğiniz bazı stratejiler:

Ani Başlayan Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Ani Başlayan Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Stres kaynaklarını tanımlayın

Stres, özellikle uzun süreli stres, kaygıyla güçlü bir şekilde bağlantılı. Bu yüzden stres kaynaklarını tanımlamanız onlardan uzak durmanızı sağlayabilir. Bunu yapmak için bir stres günlüğü tutmayı deneyebilirsiniz. Her gün, yaşadığınız stresleri yazın ve sahip olduğunuz endişeli düşüncelerinizi kaydedin. Birkaç gün sonra günlüğünüzü okuyun ve olası tetikleyicileri keşfedin. Belirli stres ve kaygı kaynaklarını belirledikten sonra, bunlardan kaçınmak için adımlar atabilir veya en azından onlara karşı duygularınızı yönetebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin

Araştırmalar, düzenli egzersizin kaygıyı azaltmaya ve strese karşı toleransınızı artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Egzersizi gününüze sığdırmak için fırsatlar arayın. Bazı yiyecek ve içecekleri azaltarak veya bunlardan kaçınarak da endişenizi azaltabilirsiniz. Örneğin kafein, alkol, soda, enerji içecekleri ve çikolata alımını sınırlamayı düşünün. Ne yediğinize dikkat etmek aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenmek, öğün atlamamak ve gün boyunca susuz kalmamak anlamlarına da gelir.

Gevşeme tekniklerini kullanın

Stres ve endişenizi kontrol etmek için derin nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz. Derin nefes alma özellikle kısa süreli kaygıyı yönetmek için oldukça etkili. Endişeli hissetmeye başladığınızda sakinleşmek için 10 veya 20 yavaş, derin nefes almayı deneyin. Alabildiğiniz kadar derin nefes alın, havayı birkaç saniye ciğerlerinizde tutun ve her nefesi yavaşça verin.

Ani Başlayan Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Ani Başlayan Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Olumlu düşünün

Endişeli dönemler, genellikle kendi kendini sabote eden düşünce veya davranışlardan önce gelir. Buna yardımcı olmak için ortaya çıkan olumsuz düşünceleri hemen yazın. Ardından, bu düşüncelerin tam tersini not edin. Bu olumlu cümleleri yazarken başarılı sonuçları görselleştirmeye başlayın (hem olmasını umduğunuz şey hem de nasıl hissetmek istediğinizi düşünün).

Daha düzenli olun

Kötü organizasyon da ciddi bir stres ve endişe kaynağı olabilir. Sizin durumunuz buysa, iyi zaman yönetimi becerileri öğrenin. Günlük görev ve sorumluluklarınızı etkin bir şekilde yönettiğinizden emin olun. Bir yapılacaklar listesi kullanmayı düşünün. Sakin ve düzenli bir çalışma ortamı, kendinizi daha kontrollü hissetmenize katkı sağlar.

Ayrıca Yaz Depresyonu Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.