0

Kendi zihinsel sağlığımız için en yorucu şey, stres ve olumsuz bir iç ses. Bu iki durum sıklıkla anksiyete, depresyon gibi sorunların temeli olarak karşımıza çıkıyor. Kendi kendine olumsuz konuşmanın etkileri korkutucu ve bundan bir an önce kurtulmaya çalışmak son derece önemli. Peki bu olumsuz konuşmalara neyin sebep olduğunu merak ediyor musunuz?

Daha önce, aynı ortama konulan ve aynı şartlarda büyüyen iki bitkiyle yapılan sosyal deneyin videosunu muhtemelen izlemiş veya duymuşsunuzdur. Buna göre iki bitki de düzenli olarak sulanır, aralarındaki tek fark bir bitkiye güzel şeyler, diğerine ise olumsuz şeyler söylenmesidir. Sonuçta düzenli olarak övgü gören bitki sağlıklı bir şekilde büyür, olumsuz cümlelere maruz bırakılan bitki ise sararıp solar. Negatifliğin bitkiler üzerinde bu kadar kötü bir etkisi varken kendi zihinsel huzurunuza neler yapabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Başkalarının hakkımızdaki olumsuz düşüncelerinin bir şekilde üstesinden gelebiliriz. Önemli olan tek şey, kendimizi nasıl bir yere koyduğumuz!

Olumsuz İç Sesinizi Bastırmanın 5 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Olumsuz İç Sesinizi Bastırmanın 5 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Tarafsız olun

Hiçbir zaman en kötüsü siz değilsiniz. Bir işteki potansiyel başarınız konusunda sizin dışınızda faktörler de vardır ve hepsini kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey olumsuzluğun üstesinden gelmek ve hedefinize doğru adım atmak. “Bu iş için yeterince iyi değilim” derseniz kendinizi buna inandırırsınız. Bunun yerine “Bu işte başarılı olmak için çalışmam gerekebilir” demeyi seçin. Böylece potansiyelinizden şüphe etmeden hedefinize ulaşabilirsiniz.

Kendinize arkadaş olun

Biri size bir sorunla geldiğinde muhtemelen onu çözmek için tavsiyelerde bulunup yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Peki konu kendiniz olduğunda aynı muameleyi yapıyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa, bunu yapmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Empatiye gönüllü olun ve önce kendinize şefkat gösterin.

Olumsuz İç Sesinizi Bastırmanın 5 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Olumsuz İç Sesinizi Bastırmanın 5 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Minnettar olmayı deneyin

Enerjinizi hayattaki olumsuzluklara odaklamak yerine minnettar olabileceğiniz şeyleri hatırlamaya çalışın. Ruh halinizi tamamen değiştirme gücüne sahipsiniz. Yapmanız gereken tek şey açık fikirli olma ve seçici bir hafıza yaratmak.

İnsanlarla konuşun

Hala biraz zihinsel desteğe ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız konuşabileceğiniz insanlardan yardım istemekten çekinmeyin. Güvenebileceğiniz ve olayları tarafsız bir şekilde analiz etmenize yardımcı olabilecek birini bulun. İnsanlarla konuşmak bile sizi daha iyi hissettirebilir. Bu yüzden utanmayın, sadece korkularınızı kanalize etmeyi öğrenin.

Olumsuz İç Sesinizi Bastırmanın 5 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Olumsuz İç Sesinizi Bastırmanın 5 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

“İnsan” olduğunuzu kabul edin

Bu kulağa basit gibi gelse de bunu kabul etmek son derece zor olabilir. Hepimiz insanız ve kusurlu olmamız son derece doğal. Eğer sürekli mükemmel olmaya çabalarsak yorgun düşmemiz de bir o kadar erken olur. İmkansızı başarmaya çalışmayı bırakın ve gerçekçi hedefler planlayın.

Olumsuz düşünceler hayattaki önemli şeylere konsantre olmamızı engeller, dikkatimizi dağıtır ve bizi geriye çeker. Bu yüzden zihninizi temizlemelive bunun üstesinden gelme ruhuyla ilerlemelisiniz!

Ayrıca Zihinsel Sağlığınız İçin 5 İçsel İpucu ve Daha İyi Uyumak İçin 6 Adım yazılarımıza göz atabilirsiniz.