0

Kadın ya da erkeklerde birbirine yakın oranlarda dişil ve eril enerji bulunur. Bu enerjiler gün içinde ya da genel hayatımızda nasıl hissettiğimiz ile bağlantı kurar ve bu enerjiler ruh halimizi de etkiler. Dişil ve eril enerjinin aslında nasıl göründüğümüz ile bağlantılı olduğu düşüncesi kısmen yanlış bir düşüncedir. Yani maskülen tavrınızın ve tarzınızın tabii ki enerjileriniz ile alakası vardır fakat aslında bu enerjilerin dengesi görünüş ve tarzdan çok ruh haliniz ile bağlantılıdır. Bu yazımızda dişil enerji nedir, dişil enerji nasıl yükseltilir, dişil enerji eksikliğini nasıl anlarız gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

 Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -1 - Saç Bakım Güzellik Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Dişil enerji nedir?

Dişil enerji insan ilişkilerimizde, karşımızdaki insanlar ile anlamlı ve tutarlı bir ilişki ve bağ kurma konusunda bize yardımcı olur. Merhamet, nezaket, empati, sabır duygularımızı ortaya çıkarmaya ve dengelemeye yardım eder. Aslında duygularımızın ve sezgilerimizin yansımasıdır. Beynimizin sağ tarafı görsel ve işitsel konularla ilgilenir. Dişil enerji çoğunlukla beynimizin sağ tarafını etkiler, bu da içimizdeki yaratıcılığın ortaya çıkmasına yardımcı olur. Estetik, sanat ve tutkularımızı etkileyerek bunların dışa vurumunu sağlar. Dişil enerjiniz ne kadar yüksek olur ve ne kadar fazla ortaya çıkarsa bu sevgi, şefkat gibi duygularımızın da artmasını sağlar.

Dişil enerji özellikleri

 • Kadın ve erkeğin içinde bulunan dişil enerji bizi ve duygularımızı yönlendirmeye yardımcı olur.
 • Dişil enerjisi yüksek kişilerin genellikle sezgileri de yüksektir.
 • Dişil enerjisi yüksek kişilerin hissettiği, içine doğan şeyler çoğunlukla doğru olarak ortaya çıkar.
 • Bu kişiler hayatı bütünüyle kabul eder ve çok basit şeyler onları mutlu eder.
 • Genellikle her durum karşısında şefkatli ve merhametli hareket ederler
 • Dişil enerji, kişinin özgürlüğünü de ifade eder ve yüksek enerji sayesinde kişiler kendini daha özgür hisseder.
 • Bu kimseler, daha affedici ve hoşgörülüdür.
 • Dişil enerji karşımızdaki kişilerin de enerjisini değiştirebilir. Yüksek enerji ile kendinize benzeyen, iyi anlaşacağınız ve yardımsever insanları kendi alanınıza çekebilir ve kolay dostluk kurabilirsiniz.
 • Dişil enerji mutluluğu coşkulu ve yüksek şekilde yaşamamızı da sağlar.

Dişil enerji eksikliği belirtileri nelerdir?

Eğer yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip değilseniz ya da çoğu anda öfkeleniyor, sevgi ve şefkat duygunuzu yitirdiğinizi düşünüyorsanız dişil enerjinizi yükselmek için bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Ne gibi çalışmalar konusuna birazdan değineceğiz. Öncelikle dişil enerjinizin eksik olduğundan şüpheleniyorsanız buna emin olmak ile işe başlayabilirsiniz.

Eğer son zamanlarda eğlenmek, dışarı çıkmak, insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyorsanız, ilişkilere bakışınız değiştiyse, kimseden etkilenmediğinizi düşünüyorsanız, hoşgörülü olmadığınıza inanıyorsanız bu duyguları değiştirmek için dişil enerjinizi dengeleme ve yükseltme çalışmalarını deneyebilirsiniz.

 Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -3 - Saç Bakım Güzellik Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Dişil enerji nasıl yükseltilir?

Çok zor olmayan, günlük akışınızın içine dahil edeceğiniz ve sadece farkındalığınızı yükselteceğiniz bazı yöntemler ile dişil enerjinizi yükseltmeniz mümkün. Bunun ilk yolunun kendinizi tanımak ve sevmek olduğunu kabullenmekle işe başlayabilirsiniz. Tabii dikkat edeceğiniz birkaç nokta daha var.

Yaratıcılığınızın ortaya çıkmasına izin verin

Yaratıcılığınıza dokunduğunuzda dişil enerjiniz ile de bağlantı kuruyor olursunuz. Bunun bir tablo ya da bir heykel yapmaktan daha fazlası olduğunu söyleyelim. Hayal kurmak bile yaratıcılığınızı tetikler. Cümle kurmak, plan yapmak, yazı yazmak ya da işle alakalı bir fikir ortaya çıkarmak gibi konular üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Yolda müzik dinleyerek vakit geçiriyorsanız, bu dinlediğiniz şarkıların altına nasıl türde filmler gelebilir, hangi sahneler gözünüzün önüne geliyor gibi basit oyunlar ile bile yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Doğayla ve duyularınız ile bağlantı kurun

Doğayla bütünleşin ve güneşin teninizde ne kadar iyi hissettirdiğinin keyfini çıkarın. Yeşilliklerin güzelliğini görün ve mis gibi havanın kokusunu içinize çekin. Doğada vakit geçirmek sadece dişil enerjiyi değil, farklı birçok enerjinin de ortaya çıkmasına yardımcı olur ve bu sayede kendinizi daha mutlu ve stresten arınmış hissetmenize yardımcı olur.

Görün, duyun, koklayın, hissedin ve hatta tadın. Tüm duyularınızın farkında olduğunuz anlar yaratın.

Kendinizi tanıyın

İç düşünceleriniz, duygularınız ve maneviyatınızla bağlantı kurun. Siz kimsiniz ve hayat sizin için ne anlama geliyor? Gibi soruların cevabını net şekilde alamasınız bile ne istediğinizin ve bu hayattan beklentinizin ne olduğunun farkında olun. Bu çalışma için günlük tutabilir, terapi alabilir ve yaşam koçları ile çalışmalar yapabilirsiniz.

Verici olmanın yanında “almak” ile bağlantı halinde olun

Bazılarımız aldığımızdan çok daha fazlasını vermeyi istiyoruz. Verici olmak bizi duygusal olarak büyük ölçüde besler. Tabii almak da kendimizi iyi ve değerli hissetmemizin ilk yolları arasında kabul edilir. Bu yüzden insanlar sizin için bir şey yapmak istediğinde onları durdurmayın. Başkalarından yardım isteyebilen biri olun. Zorda kaldığınızda bunu güvendiğiniz kişiler ile paylaşın ve yardımlarını isteyin. Bir iltifatı kabul edin, size iltifat eden(saygı çerçevesinde) kişilere karşı güler yüzlü olun.

 Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -5 - Saç Bakım Güzellik Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -6 - Saç Bakım Güzellik

Spontane planlar yapın

Zihnimizin bazı zor günlerin ardından rahatlamaya ihtiyacı vardır. Sizin için zor geçen bir günün ardından hafta sonu biraz dinlenip kendime geleyim demek yerine, bugün zor geçti akşama bir plan yapayım gibi spontan anlara alışın. Bu özgürlük duygunuzu hissetmenizi sağlar ve dişil enerjinizi yükseltir.

İçinizdeki eril enerjiyi de hatırlayın

Hepimiz hem eril hem dişil enerjiye sahip olduğumuz için aradaki dengeyi korumak da oldukça önemli. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır. Yalnız mücadele etmek zorunda olduğunuz bazı konularda eril enerjiniz size yardımcı olabilir. İçinizden geldiği gibi davranmak bu duyguların ve enerjilerin dengelenmesine yardım eder.

Topraklamadan yardım alın

Toprağa ve çimlere basmak doğa ile bağlantı kurmak anlamına gelir ve gerçekten de toprağın enerjisi birikmiş negatif elektriğinizi alır ve sizi rahatlatır. Hafta sonları biraz çimlerin üzerinde yürüyebilir. Tatillerde şezlonga yattığınız anlara kumun üzerine uzandığınız, kumu, altındaki suyu hissettiğiniz anlar eklemeyi de unutmayın.

Her türlü duyguyu kucaklayın

Duygularınızı kucaklamak için önce onları anlamalısınız. “Sen şu anda biraz duygusalsın” ifadesi genellikle olumsuz bir çağrışım içerdiğinden, duygularımızı bastırılabiliriz. Bize sadece nasıl hissettiğimizi göstermenin zayıf ve hatta uygunsuz olduğu öğretilmedi, aynı zamanda nasıl hissettiğimizi de hissetmemiz öğretildi.

Birçok duyguyu anlayıp, bunu yaşamayı seçerek hayatınıza devam edin. Ağlamak, mutsuz olmak ya da fazla neşeli olmak sizin bu duyguları dengelemeye çalışmanıza engel olmalı. Bırakın içinizden ne geliyorsa onu yaşayın.

Daha çok gülün

Gülmek, bizi iyi hissettiren endorfin salgılanmasının en kolay yollarından biridir. Yürekten gelen bir kahkaha samimiyeti arttırır ve pozitif enerji yüklenmenizi sağlar. Ayrıca bu sadece sizin değil, iyi bir gülümseme ve samimi bir kahkaha çevrenizin enerjisinin de anında değişmesine yardımcı olur.

Güçlü yönlerinizi düşünün

Enerjilerinizi dengelemek için, aynı zamanda yaşamınızda ve özünüzde nasıl mevcut olduklarının da farkında olmalısınız. Eril ve dişil enerjinin dengesi, zamanı, sezgiyi, kendini yansıtmayı, güzelliğinizi el üstünde tutmayı ve kendinizi sevmeyi dengeler. En iyi yaptığınız veya yapmaktan gerçekten keyif aldığınız şeyleri bulun ve onları yapmaktan vazgeçmeyin.

 Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -7 - Saç Bakım Güzellik Dişil Enerji Nedir? Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir? -8 - Saç Bakım Güzellik

Dişil enerji meditasyonu

Tüm bu bahsettiğimiz yöntemler dışında belli meditasyon teknikleri ile de içinizdeki eril ve dişil enerji dengesini koruyabilirsiniz. Nasıl meditasyon yapacağım diyorsanız, sizin için kısaca bahsedelim.

 • Öncelikle kendinize bir ortam hazırlayın. Tütsü, birkaç mum yakabilir, hafif bir müzik açabilirsiniz.
 • Yere bir mat serin ve rahat bir pozisyonda oturun. Eliniz göbeğinizin hemen alt kısmında olabilir.
 • Sessizce kendinizi dinleyin, gelip geçen duyguları ve anıları izleyin, onları kovmaya çalışmayın.
 • Fiziksel görünüşünüzü, kaygı ve endişelerinizi bir kenara bırakın ve sadece nefes alıp verin. Nefes aldığınızda onu takip edin, hangi organlarınızdan geçtiğinin farkında olun.

Meditasyon yapmayı bir alışkanlık ve rutin haline getirerek hem stresli anlarınızı yönetebilir hem de içinizdeki enerjileri dengeleyebilirsiniz.

Ayrıca, iyi hissetme ritüeli ve stres yönetimi yazılarımız da ilginizi çekebilir.