0

Pijamayla uyumayı sevseniz de muhtemelen daha önce çıplak uyumanın faydaları hakkında konuşan birilerine denk gelmişsinizdir. Bazılarını bunu “Özgürleştirici, seksi ve düşündüğünüz kadar soğuk değil” şeklinde tanımlar. Bazı insanlar için ise sadece kişisel bir tercih meselesi olabilir; uyurken aşırı ısınmak istemezler ya da partnerleriyle ten tene uyumaktan hoşlanırlar. Burada asıl ilgimizi çeken şey çıplak uyumanın potansiyel sağlık yararları. Gerçekten çıplak uyumak daha uzun ve rahat uyumanıza, partnerinizle bağınızı güçlendirmeye ve hatta vajina sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir mi?

Çıplak uyumanın etkileri hakkında çok fazla bilimsel araştırma olmasa da yatağa girerken ne giydiğiniz veya ne giymediğiniz, dinlenme miktarını ve kalitesini potansiyel olarak etkileyebilir. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, çoğu yetişkin için her gece yaklaşık 7-9 saat arası uyku önermekte, ancak bu bir genelleme; yani bundan daha fazla veya daha az uyumak çeşitli faktörlere bağlı olarak sağlıklı olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre ise kaliteli uykunun genel sağlık için çok önemli; yetersiz uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileme potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz (*).

Özetle, yatarken giymeyi seçtiğiniz şey, uyku hijyeni konusunda küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak bazı insanlar için önemli bir rol oynaması mümkün. İşte çıplak uyumanın potansiyel faydaları hakkında bilmeniz gerekenler.

Çıplak Uyumanın Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Çıplak Uyumanın Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Çıplak uyumak sağlıklı mı?

Çıplak uyumanın sağlığa faydalarına dair çok fazla veri yok, ancak çıplak uyumanın sizin için daha iyi kalitede veya miktarda uyku sağladığını tespit ederseniz, sağlığınızı kesinlikle iyileştirebilir. CDC'ye göre, uyku bozukluğu diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve depresyon gibi sağlık sorunları riskinin artmasıyla ilişkilendiriliyor (*). Yani aslında geceleri uyumanıza yardımcı olan her şey (çıplak uyumak dahil) sağlığınıza da yardımcı olabilir. Peki ya iç çamaşırsız uyumanın vajinal sağlığınıza yardımcı olduğu iddialarına ne demeli?

Dar giysilerle çok fazla zaman geçirmenin mantar enfeksiyonları için bir risk faktörü olabileceği doğru olsa da çıplak uyuyan kişilerin daha az vajinal enfeksiyon kaptığını gösteren hiçbir veri bulunmuyor. Yine de işinize yarıyorsa harika! Ancak mantar enfeksiyonlarına yatkınsanız ve uyurken giydiklerinizi değiştirmenin size yardımcı olup olmayacağını merak ediyorsanız, pamuklu iç çamaşırı giydiğinizden emin olun ve bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Çıplak Uyumanın Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Çıplak Uyumanın Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Egzama veya sedef hastalığı gibi iltihaplı bir cilt rahatsızlığınız, özellikle giysilerinizin sürtündüğü bölgelerde lezyonlarınız (kuru veya pullu lekeler) varsa, çıplak uyumak cildiniz için yararlı olabilir. Uzmanlar çıplak uyumanın cildinize bir mola vererek, siz uyurken nefes almasına ve onarmasına izin verebileceği görüşünde. Ayrıca çarşaflarınızı da pijamalarınız kadar sık ​​hipoalerjenik deterjanla temizlediğinizden emin olun.

Son olarak ilişki sağlığından bahsedelim. Psikosomatik Tıp'ta yayınlanan araştırmaya göre, çıplak uyumak yani ten tene temas, oksitosin salınımını arttırabilir. Ancak konu çıplak uyumaya geldiğinde her çiftin kendi rahatlık düzeyi olacaktır. Belki ikinize de en doğal gelen şey budur. Belki de siz en iyi uykuyu bol, rahat pijamalarınızla elde edersiniz ama partneriniz çıplak uyumayı sever. Söz konusu ilişkiniz olduğunda, uyurken ne giydiğinizin, aranızdaki bağa katkıda bulunan potansiyel faktörlerden sadece bir tanesi olduğunu unutmayın.

Çıplak uyumazsanız yatağa girerken ne giymelisiniz?

Uyku vakti geldiğinde, bazıları için en önemli şey rahat olmak. Hafif ve bol kumaşlar önemli, çünkü kimse uyumaya çalışırken sıcaklamak veya bunalmak istemez. İpek ve pamuk giysiler hem hipoalerjenik hem de çok nefes alabilen kumaşlar oldukları için onlarla uyumak harika bir fikir olabilir. Bu noktada pijamalarınıza ve çarşaflarınıza nasıl baktığınız da önem taşıyor. Hassas cilde sahipseniz kokusuz bir deterjan kullanmayı deneyin. Ve kurutma makinesi adımını atlayın; bunun yerine açık havada kurutun.

Kısaca toparlamak gerekirse, peki çıplak uyumak daha mı iyi? Uyku söz konusu olduğunda diğer pek çok faktör gibi, bu da tamamen kişisel tercihlere bağlı. Pijamalarınızla sıcacık hissetmeyi seviyorsanız aynen devam edin. Ancak çıplak uyumak, önerilen 7-9 saat arası uykuyu almanıza yardımcı oluyorsa, kimsenin sizi durdurmasına izin vermeyin.

Ayrıca Uyku Düzenini Alt Üst Eden 6 Hata ve Uyku Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır? yazılarımız da ilginizi çekebilir.