0

Botoks dediğimizde aklınıza ilk gelen, yüzde, ince çizgiler, gidermek ve yüzü gerdirmek için yapılan estetik uygulama mı oluyor? Peki ya saçınız için de botoks yaptırabileceğinizi söylesek? Saçlar da tıpkı cilt gibi yaş aldıkça elastikiyetini kaybeder. Tabii sadece yaş değil, yanlış bakımlar uygulamak saçları sürekli yoğun ısı ve kimyasal işlemlere maruz bırakmak gibi durumlar da saçların sağlığını kaybetme nedenlerinden. Saç botoksu ile, yıpranmış, elastikiyetini ve ışıltısını yitirmiş saçlarınızı eski gücüne ve görünümüne kavuşturabilir, hacimli saçlar elde edebilirsiniz.

Saç Botoksu Nedir, Ne İşe Yarar-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Botoksu Nedir, Ne İşe Yarar-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç botoksu nedir?

Botoksun kasları gevşeterek ve cildi pürüzsüzleştirerek çalıştığı gibi, saç botoksu da saçın tek tek tellerini doldurarak dolgunluk kazandırmaya ve pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olur. Bu işlem sırasında saçlara aminoasit ve protein yüklemesi yapılır. Saç telleri keratin ismi verilen proteinler ve aminoasitler sayesinde gücünü ve sağlığını korur. Ayrıca havyar yağı, B5 vitamini, kolajen, E vitamini gibi içerikler de kullanılır. Bu sayede saç daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale gelir. Bu işlem kimyasal içermeyen bir işlem olduğu için yalnızca bakım yapmak üzerine uygulanır. Yani diğer işlemler gibi saç şeklinde, tipinde ya da renginde farklılıklara yol açmaz.

Saç botoksu nasıl yapılır?

Saç botoksunda herhangi bir enjeksiyon kullanılmadığını söyleyelim. Bakım maskeleri doğrudan saç telleriniz üzerine uygulanır. Tedavi, saçı açmak ve saç tellerini hazırlamak için bir şampuanla başlar. Daha sonra ürün kökten uca masaj yapılarak saç tellerine uygulanır. Tedavi ıslak saçta bir süre, genellikle de 60-90 dakika arasında bekletilir. Sonraki işlem saç uzmanları arasında farklılık gösterir. Bazı saç uzmanları ürünü saçta bırakarak ürünün saç tellerine daha iyi nüfus etmesi için düzleştirici uygularken bazıları düzleştirici öncesi ürünü saçtan temizler. İşlem sonrasında saçların iki gün su ile temas etmemesi de önerilir.

Saç Botoksu Nedir, Ne İşe Yarar-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Botoksu Nedir, Ne İşe Yarar-4 - Saç Bakım Güzellik

Kimler saç botoksu yaptırmalı?

Saç botoksu genellikle her türlü saç tipi için uygun bir işlem olarak kabul edilir. Saç uçlarınızın kırılması, canlılığını yitirmesi, incelmesi, parlaklığını kaybetmesi, kuruyup matlaşması gibi sorunlar yaşıyorsanız saç botoksundan faydalanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde canlanan saçlarda elektriklenme, kabarma ve koparak dökülme gibi sorunlar da giderilebilir. Saçlarınız yumuşar ve kolayca şekil alabilir hale gelir. Saç botoksunun evde kendi başınıza yapılabilecek bir işlem olmadığını da söyleyelim. Güvendiğiniz bir kuaföre yaptırmanız önemli. İşlem sonrasında da saç bakımınızı ihmal etmemeli ve düzenli olarak maskeler, saç yağları, saç bakım kremleri gibi ürünler ile desteklemelisiniz. Saç botoksunun ortalama 5-6 ay kalıcılığını sürdüren bir işlem olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bakım rutinlerini aksatmaz, saçlarınıza iyi bakarsanız daha uzun süre kalıcı sağlıklı ve canlı saçlara da kavuşabilirsiniz.

Bonus: Saç sağlığınızı desteklemek için biyotin kullanmayı da deneyebilirsiniz. Biyotin hakkında tüm detaylar için biyotin saç büyümesine yardımcı olabilir mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.