0

Alışveriş yapmak çoğu insanın tutkusu. Sonuçta gardırobunu mükemmel beyaz tişörtler, kaşmir hırkalar, topuklu botlar, her toplantıda dikkatleri üzerinize çekecek pantolonlar, harika bir blazer, ipek gece elbiseleri, birkaç harika etek, çizgili gömlekler gibi benzersiz parçalarla doldurmayı kim istemez ki?

Tüm bunları nasıl giyeceğinizi biliyor ve muhtemelen bunu yapmak için sabırsızlanıyorsunuz. Peki asıl soru şu: Yeni aldığınız bir şeyi giymeden önce yıkamalı mısınız? Teorik olarak, aldığınız giysiler yeni -bu nedenle temiz- ama büyük olasılıkla sizin olmadan önce bir yabancı tarafından denendi. İnternetten satın almış olsanız bile, üretim aşamasından size ulaşana dek bir karton kutuda zaman geçirdi. Bu yüzden dermatologlar, yeni giysileri giymeden önce yıkamanızı öneriyor. Nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yeni Giysileri Giymeden Önce Yıkamalı mısınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Yeni Giysileri Giymeden Önce Yıkamalı mısınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildi tahriş edebilecek maddeleri ortadan kaldırın

Yeni giysilere genellikle leke kovucular, renk tutturucular, kırışık önleyici maddeler, yumuşaklık arttırıcılar ve bunlar gibi cildi tahriş edebilecek başka kimyasal işlem ve cila uygulanır. Çoğu marka, çeşitli kumaşların dokusunu geliştirmek ve giysilerdeki kırışıklıkları azaltmak için üre-formaldehit kullanır. Cilalar herkesi rahatsız etmez ancak hassas bir cildiniz varsa, kullanılan kimyasallar cildinizi tahriş edebilir ve ciddi durumlarda kızarıklığa neden olabilir.

Yeni giysilerinizi giymeden önce yıkamazsanız, boyalar hassas cildinizi tahriş eden bir alerjene karşı bağışıklık sistemiyle ilgili bir reaksiyon olan alerjik kontakt dermatit geliştirmenize neden olabilir. Günümüzde giyim üreticilerinin müşterilerine kullandıkları herhangi bir işlem ve cilayı açıklamaları gerekmiyor. Üstelik giysilere uygulanan kimyasalların çoğunun güvenliklerini destekleyecek çok az araştırması var ya da hiç yok. Dolayısıyla kullandıkları kimyasallar insanlar için çeşitli sağlık riskleri oluşturabilir, ayrıca hava ve su kaynaklarına da karışabilirler. Bu nedenle, bu yüzeylerle temastan kaçınmak en iyisi.

Yeni giysiler düşündüğünüzden daha çok kullanılıyor

Bir düşünün; yeni giysilerinize -nereden satın aldığınızdan bağımsız olarak- sizin olmadan önce çok sayıda el tarafından dokunuldu. Peki yabancıların teninize dokunmasını ister miydiniz? Muhtemelen hayır! Ancak giysilerin üzerinde başkalarının elleri ve mikropları vardı; giysiler aracılığıyla da üzerinize bulaşacak. Bu nedenle yeni bir giysiyi giymeden önce yıkamak mantıklı. Bu özellikle eski ve ikinci el giysiler için geçerli. Giymek için sabırsızlandığınız muhteşem vintage gömlek bir zamanlar başkasına aitti, bu yüzden onu kullanmadan önce kuru temizlemeye vermeniz gerekiyor.

Çoğu vintage mağazası, giysileri satmadan önce yıkar, yine de dolabınıza girmesine izin vermeden önce elinizde nazikçe yıkayın veya kuru temizleyicinize hassas bir yıkama yaptırın. Yeni satın aldığınız giysileri giymek için beklemenin zor olduğunu biliyoruz, ancak kesinlikle birkaç saat beklemeye değer. Bize güvenin.

Yeni Giysileri Giymeden Önce Yıkamalı mısınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Yeni Giysileri Giymeden Önce Yıkamalı mısınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yeni giysilerinizi nasıl dezenfekte edebilirsiniz?

Uzmanlar COVID dışında virüslerin yüzeyler yoluyla çok fazla bulaşmadığını söylüyor. Ancak herhangi bir sterilizasyon için su ne kadar sıcaksa o kadar iyi. Çoğu giysi sıcak suyla yıkanabilir (etiketi okuduğunuzdan emin olun). Giysilere tipik olarak zarar veren, yüksek ısıdaki sıcak kurutuculardır ve bunu yapmanın sterilizasyon üzerinde herhangi bir etkisi olmaz.

Giysilerinizin üzerinde istemediğiniz maddelerin dolaşmadığından kesinlikle emin olmak ister misiniz? Virüsler giysi ambalajlarında, sepetlerde, kartonlarda vb. daha uzun süre yaşayabilir ve bu yerler kirli kıyafetlerin toplandığı yerlerdir. Bu nedenle bunlardan herhangi bir yer varsa, burası dezenfekte edilecek yerdir. Peki ya UV ışığının harika bir dezenfektan olduğunu söylesek?

Giysileri birkaç saat güneşte bırakmak şaşırtıcı derecede etkilidir ve güneşten zarar görmenin ötesinde giysinin korunmasına yardımcı olur. Üstelik son derece kolaydır. Bu yüzden eski ve narin parçalarınızı güneşte bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.

Yeni giysilerinizi yıkarken hangi yöntemi kullanacağınıza karar verirken etiket ve malzemelere dikkat ettiğinizden emin olun. Bakım etiketlerinde tavsiye edilirse kuru temizleme, bir giysinin korunmasına yardımcı olabilir. Giysilerinizin uzun ömürlü olması için nazik yıkama yapmak genellikle en güvenlisidir. Bu prensipler yeni ve eski giysiler için geçerlidir.

Öğle yemeği molası sırasında alışverişe gittiyseniz ve işten hemen sonra giymek için mükemmel parçayı bulduysanız, yıkamadan giymeniz sorun değil. Çünkü çok hassas bir cildiniz yoksa, büyük olasılıkla önemli sonuçlarla karşılaşmazsınız. Yine de bunu nadiren yapın ve yeni giysilerinizi çoğu zaman giymeden önce yıkadığınızdan emin olun.

Ayrıca en etkili çamaşır yıkama püf noktaları ve ipuçları için temizsözlük’e göz atmayı unutmayın.