0

Gelişen teknoloji ve sosyal medyadaki filtre uygulamaları, güzellik anlayışımızla oynamaya devam ediyor. Her ne kadar yeni trend doğallık olsa da bu filtreler aracılığıyla yaptığımız şey aslında rahatsız olduğumuz özellikleri “filtreleyerek” standartlara uygun bir görünüm yakalamak. Peki takipçileriniz tarafından yüksek like alan fotoğraflarınızdaki kişi gerçekten siz misiniz? Yoksa kendinizi mi kandırıyorsunuz?

Sosyal medya hesaplarımızda sayfayı yukarı kaydırırken karşımıza çıkan görseller, maalesef çoğunlukla gerçeği yansıtmıyor. Bunun adı “dijital bozulma”. Dijital olarak bozulmuş, filtrelerle kusursuz hale getirilmiş fotoğraflar, yalnızca görünüşümüze odaklanmamıza ve belli standartlara uymazsak yeterince iyi olmadığımızı hissetmemize neden oluyor. Bu da özgüvenimizin zedelenmesi ve öz saygımızın zarar görmesi demek. Sosyal medya özellikle gençlerin hayatlarının büyük bir parçası olduğu için bu anlamda onlar daha fazla risk altında. 

Like’lar ve yorumlar ile onay aramak ve kendimizi sürekli olarak başkalarıyla karşılaştırmak benlik saygımızı zedeler. Peki ama ne yapacağız? Filtrelere ihtiyaç duymadan güzel görünmenin bir yolu yok mu?

Bu Filtrelerin Değiştirme Gücüne İnanamayacaksınız!-1 - Saç Bakım Güzellik Bu Filtrelerin Değiştirme Gücüne İnanamayacaksınız!-2 - Saç Bakım Güzellik

Filtrelerle değil, toplumun güzellik anlayışıyla oynayın

Güzelliğe bakışınızı değiştirerek işe başlayın. Kusursuz görünen fotoğraflarda kendimize baktığımızda, aslında bilinçaltımızda kendimiz için bir ölçüt belirliyoruz. Kendimizi bir standartla karşılaştırıyoruz. Ertesi sabah, filtresiz bir şekilde aynaya baktığımızda ise görünümümüz, bu standartlara uymuyor.

Filtreler; bir fotoğrafa otomatik olarak rötuş yapmak ve sizi iyi göstermek için harika bir hizmet gibi görünse de aslında yaptığı şey tam olarak şu: Düşük benlik saygısı ve lekelenmiş bir benlik imajı. Bunun yerine filtresiz güzelliği kucaklayın. Siz olduğunuz halinizle güzelsiniz. Üstelik sizi güzel yapan şey sadece gözleriniz, kaşlarınız ve dudaklarınız değil; ruhunuz ve sahip olduğunuz sayısız özellik.

Özgüveninize sarılın

Belki de çektiğiniz selfie’de kusursuz(!) görünmenizin yolu, özgüvenli bir duruştur! Özgüveninizi geliştirmek için kendinize yatırım yapmaktan çekinmeyin. Sevdiğiniz şeylere yönelin, sevdiğiniz ve sizi seven insanları içeren bir çevre oluşturun. Daha da önemlisi kendinize zaman ayırın. Gerçekten neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz? En sevdiğiniz giysiniz hangisi? Ne giyeceğinize istekleriniz mi toplumun düşünceleri mi karar veriyor? Tüm bunlar üzerine düşünerek ve farkındalığınızı artırarak kendinizi sevmeyi, sahip olduğunuz biricik özellikleri keşfetmeyi deneyin.

Bu Filtrelerin Değiştirme Gücüne İnanamayacaksınız!-3 - Saç Bakım Güzellik Bu Filtrelerin Değiştirme Gücüne İnanamayacaksınız!-4 - Saç Bakım Güzellik

Karşılaştırma tuzağına düşmeyin

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, sosyal medyada karşınıza çıkan çoğu fotoğraf dijital anlamda bozuk. Bunun farkında olmak benlik saygınızı korumanız açısından son derece faydalı olabilir. Hem kendiniz hem de eğer bir ebeveynseniz çocuğunuz için düzenlenmiş fotoğrafların farkında olun. Kendinizi bu özenle seçilmiş fotoğraflarla karşılaştırmayın. Bununla birlikte sosyal medyada size iyi hissettirmeyen hesapların takibini de bırakın. Sadece “sosyal” olana sosyal medyada yer verin. Sonuçta çeşitli ve gerçek içerik oluşturmanın birden fazla yolu var.

Güzellik biçim, ölçüler veya renklerle tanımlanamaz; unutmayın

Bir zamanlar güzellik altın oranla ifade ediliyordu. Ama biz toplum olarak bunu eleştirdik, talep ettik ve bu konuda kendi kapılarımızı açtık. Güzellik sahip olduğumuz biçim, ölçüler ve renk değil, kendimizi iyi hissettiğimiz anların tamamı.

Son olarak büyük sırrı açıklıyoruz: Filtresiz güzellik için ihtiyacınız olan tek şey, kendiniz olmanız! Sizi paylaşımlarınızla gençlerin pozitif bir beden algısıyla büyümesine ve gerçekçi olmayan güzellik standartları karşısında “gerçek güzelliği” tercih etmelerine yardımcı olmaya davet ediyoruz.