0

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen, ağız ve burun bölgemizi kapatan maskeler şüphesiz cildimizin de alışkın olmadığı parçalar. Üstelik evlerde, kaloriferli ortamlarda daha çok vakit geçirmek durumundayız. Bu kapalı ortamlardan dışarıçıktığımızda ise maske sebebiyle cildimiz havasız kalıyor.

Peki maskeler ciltte nasıl olumsuz etkiler yaratıyor. Nefesiniz içeride hapsolduğu için o bölgede sıcak ve nemli bir ortam oluşuyor. Bu da cilt tiplerine ve kullandığınız maskenin kumaşı gibi faktörler bağlı olarak ciltte farklı tepkimelere yol açıyor. Maskenin altındaki terleme ve yağlanma enflamasyon, kızarıklık ve hatta sivilcelenmeye sebep oluyor.  

Cilt bakım rutininizde yapacağınız birkaç oyuncu değişikliği ile bu akne ataklarından kurtulabilirsiniz.

Öncesi ve Sonrasında Yüzünüzü Temizleyin

Maske takmadan önce ve çıkardıktan sonra, ve tabii ki ellerinizi iyice yıkadıktan sonra,  yüzünüzü de iyice yıkayıp temizlediğinize emin olun. Çünkü özellikle yağlı ciltlerde meydana gelen parlama ve kapanmıış gözenekleri önlemek için maske altındaki fazla yağı temizlemek şart. Bir yıkama jelinden yardım alın. Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli, içerisindeki %5 oranındaki cadı fındığı ile cildinizi temizliyor ve parlamayı engellemeye yardımcı oluyor.

Hafif Bir Nemlendirici Sürün

Cildiniz yağlıya dönükse sonraki adımsa ise hafif dokulu bir nemlendirici. Çünkü bilinenin aksine cilt nemi ve yağ üretimi iki farklı konu. Yoğun akneli ciltler dahi nemlendirme ihtiyacı duyar. Özellikle maske kullandığınızda cildinizin nem bariyeri güçlüyse, dengeli ve nemli olacaktır. Bu da maskenin olumsuz etkisini azaltacaktır. Simple Daily Skin Detox Matlaştıran Nemlendiricinin kekik özü, cadı fındığı ve çinko pca ile dolu, prebiyotik etki içeren formülüyle bunun için ideal. Ayrıca destek için de rutininize Simple Daily Skin Detox SOS Matlaştırıcı Jel ekleyebilirsiniz. Cildinizin yağlı ve sivilceli görünümünü azaltmaya yardımcı olacak bu jeli T bölgesine günlük olarak nemlendiriciden sonra yeterli miktarda ya da kızarıklar ve pürüzler için günde 3 defa uygulayabilirsiniz.

Maske Bölgesine Makyaj Yapmayın

Tüm yüzünüze makyaj uygulamaya devam ediyorsanız, şimdi bu alışkanlığı değiştirme vakti. Yalnızca üst yüze, göz bölgesine yönelin. Uzmanlar makyajı mümkün olduğunca minimize etmeyi, mümkünse ağır formülasyona sahip fondöten, concealer gibi ürünlerden kaçınmayı öneriyor. Çünkü bu ürünler maske altındaki nemli ortam cildin sebum üretimini ve dolayısıyla gözeneklerin kapanma oranını arttıracaktır.

Nefes Alan Kumaşlara Yönelin

Hayatınızın kritik bir parçası haline gelen maskeleri tıbbi tek kullanımlık veya daha profesyonel olanlardan değil de yıkanabilir, tekrar kullanılabilir olanlardan tercih ediyor olabilirsiniz. Bu durumda yüzünüze değecek kumaşın rahat olması önemli. Kumaşı ise pamuklu yani nefes alan bir dokuda olmalı ki maske altındaki irritasyon azalsın.

Hatta altına bir tane kahve filtresi veya cerrahi maske de takarak korumayı arttırabilirsiniz.